druhé mezinárodní  vyrovnání   |   převod JTSK do S-42 / 83    |  výpočetní a měřické práce

*************************************************************************

 

Zpřesňování původní AGS 

   V roce 1955 byly ukončeny měřické práce na Základní trigonometrické síti, dnes Astronomicko-geodetická síť (AGS). Od mezinárodního vyrovnání v roce 1958 došlo k dalšímu zpřesnění sítě a doplnění naměřených hodnot, kdy :

-

bylo zaměřeno (elektrooptickými dálkoměry) 14 (některé zdroje uvádí 12) délek stran v AGS pro "Základnu kosmické triangulace (ZKT)",

-

bylo znovu zaměřeno 10 (některé zdroje uvádí 12) délek stran AGS, rozložených rovnoměrně v celé síti; z toho bylo 6 stran původních (tj. výchozí strany, odvozené ze základen, měřených invarovými dráty),

-

byly měřeny některé nové astronomické veličiny, zejména azimuty, a další překontrolovány. Laplaceových bodů bylo v r. 1974 celkem 64 (po tomto datu se již v měření nepokračovalo),

-

byly určeny nově tížnicové odchylky a převýšení kvazigeoidu,

-

byly opraveny některé úhly a doplněno souvislé spojení se sítěmi sousedních socialistických států (NDR, Polsko, SSSR a Maďarsko).

 

nahoru

 

Druhé mezinárodní vyrovnání

   Československá AGS měla, na rozdíl od sítí "bratrských" států, jistou výhodu - byla podrobena všestranné analýze a po mezinárodním vyrovnání v r. 1958 byly samostatně zpracována v různých variantách (1. testovací vyrovnání). Později byla v rámci příprav na druhé mezinárodní vyrovnání podrobena 2. testovacímu vyrovnání v různých variantách, přičemž takto připravený a ověřený materiál byl zaslán k novému mezinárodnímu vyrovnání do Moskvy. Tyto výsledky vstupovaly do druhého plošného vyrovnání, čímž si naše AGS zachovala svoji vnitřní přesnost, která převyšovala přesnost sítí okolních.

 

   Výsledky druhého mezinárodního vyrovnání daly výsledky jen málo odlišné od vyrovnání prvního, tedy:

-

došlo k menšímu posunu, pootočení sítě i k mírnému prohnutí,

-

došlo k většímu (oproti S-42) ovlivnění sítě na hranicích, neboť jde nyní o souvislou plošnou síť,

-

došlo k výraznému zlepšení tvaru a orientace sítě zejména tam, kde v letech 1956 - 1958 došlo k deformacím v důsledku chybných azimutů, které do vyrovnání vstupovaly jako pevné. To se týká především jižní části Moravy,

-

došlo ke všeobecnému zlepšení rozměru sítě, neboť do nového vyrovnání bylo vzato větší množství přímo měřených délek (což je podstatná změna oproti 6 předchozím základnám, měřených invarovými dráty).

 

   V roce 1983 došlo k druhému mezinárodnímu vyrovnání astronomicko-geodetických sítí socialistických států, čímž vznikla Jednotná astronomicko-geodetická síť (JAGS). Tím byl také u nás položen  základ nejpřesnější souřadné síti (v tehdejší době), a to S - 42 / 83. Struktura AGS sítě československé zařazené do 2. souborného vyrovnání JAGS znázorňuje obrázek vlevo.

 

nahoru

 

Převod JTSK do S-42 / 83

   Výpočetní možnosti konce 80. let umožnily, aby I. až IV. JTSk byl do S-42/83 převeden současně. Vzhledem k poněkud odlišnému charakteru bodů podrobné sítě V. řádu, byly tyto převedeny transformací (nestejnorodých souřadnic).

 

   Do AGS byly vyrovnány, společně, body I. až zhruba polovina  IV. řádu s uvážením vah jednotlivých řádů, zbytek bodů JTSK se převedl transformací. Šlo zásadně o transformaci nestejnorodých souřadnic. Nově vyrovnaná síť I. až IV. řádu odstranila zásadní nedostatky JTSK (zejména délkové deformace). Byly též napraveny deformace lokální, způsobené dřívějším zpracováním - to platí jak pro S-42, tak pro S-JTSK.

 

   Pro transformaci byla aplikována tzv. Jungova transformace, při které se vypočítají obecné aritmetické průměry souřadnicových rozdílů u identických bodů podle známých vzorců:

 

(Analogický vztah platí pro Dy).

 

nahoru

 

Výpočetní a měřické práce

   Jelikož se jedná o nepoměrně více informací než o celém systému S-42/83, jsou tyto dostupné na této stránce ... výpočty a měřické práce v S-42/1983.